Preskoči na glavno vsebino

I am all women izkušnja in motnje hranjenja


Veliko deklet mi je pisalo, da si želijo sodelovati v projektu I am all women, vendar si ne upajo, ne vedo, kako poteka, niso čisto prepričane ali pa nimajo nikogar, ki bi šel z njimi, same pa ne želijo.

Zato naj najprej na kratko opišem svojo izkušnjo. Za sodelovanje v projektu sem se odločila sama, brez da bi kogarkoli vprašala, kaj si misli o tem, saj je važno le, kaj si mislim jaz. Tudi na slikanje sem odšla sama. Za lokacijo, uro in navodila glede spodnjega perila dobite navodila prek maila.

Na slikanju se niti za sekundo nisem počutila nelagodno, saj je bilo vzdušje prijetno, sproščeno in veselo. Celotna ekipa je bila čudovita, Nataša in Katarina pa sta kar izžarevali pozitivno energijo in jo širili med druge. Ves čas sta bili na voljo za morebitna vprašanja in pomoč. Samo slikanje pa je bilo sploh posebna izkušnja, saj sem bila  prvič na profesionalnem fotografiranju in nisem vedela točno, kaj moram narediti, vendar me je fotografinja usmerjala.

Najboljši pa je bil občutek po slikanju, ker sem imela priložnost sodelovati v projektu s tako pomembno tematiko in izraziti svojo zgodbo. Počutila sem se olajšano in ponosno, da sem del gibanja.

Delček moje zgodbe ste lahko prebrali že na Instagramu @iamallwomen (če še ne sledite, hitro pogledat), sedaj pa bom napisala malo bolj obširno.

S prekomerno telesno težo sem se začela spopadati v 4.razredu osnovne šole, prej sem bila pravzaprav zelo suh in drobcen otrok. Sama niti nisem opazila, da sem se toliko zredila in mi tudi ni bilo pomembno, dokler me niso začeli zavračati vrstniki. Nisem se več mogla igrati z vsemi, saj me jih je veliko izločilo iz družbe, ker naj bi bila predebela. Nekateri so začeli biti tudi nasilni do mene.

Ko smo imeli v osnovni šoli valentinovo pošto, za katero sem navadno dobila ljubeče pisemce, sem dobila tisto leto pismo z vsebino: »Debela si. Shujšaj.« Začela sem jokati in učiteljica podaljšanega bivanja je povedala mojim staršem, kaj se je zgodilo.

Drugače nisem veliko jedla in sem bila redno telesno aktivna. Že od 6.leta sem plesala balet, ki je bil moja najljubša dejavnost. Vendar se je zgodilo, da ko smo pomerjali kostume za nastop, je bil prav vsem punčkam, razen meni. Šivilji to ni bilo všeč.

»Daj trebuh noter!«, se je drla in mi poskušala zapreti kostumček.

»Ne gre! Nič, mogla bom sešiti še enega in porabiti več blaga.«

Čez en teden se je vrnila z novim kostumom, ki mi je bil prav. Vendar, ko sem ga pomerila, spet ni bila zadovoljna.

»Pa saj bo tvojo mamo sram, ko te bo videla na odru, kako si debela!«

Ta izjava me je ponovno zelo prizadela in spet sem jokala. Takrat so me podprle vse deklice, ki so plesale z mano in tudi plesna učiteljica. Govorile so mi, naj si ne ženem k srcu in se ne zmenim za šiviljo, vendar imam to v glavi še do danes. Balet sem zaradi tega kmalu opustila.

Stanje se je kmalu spremenilo, zelo sem zrasla, nisem bila več drobna, temveč med višjimi puncami, hkrati pa sem tudi zelo shujšala. Okolica se je začela odzivati zelo pozitivno-s pohvalami, kar je mene spodbudilo v še večje hujšanje, ki je v začetku gimnazije privedlo do stradanja.

V glavi se mi je vse vrtelo samo še okoli moje slabe samopodobe in tega, kaj bom (oziroma česa ne bom) pojedla. Komentarji, da sem presuha in da naj se zredim so me samo motivirali pri hujšanju. Bila sem vedno bolj zaprta sama vase in začela doživljati tudi tesnobo (ki je bila sicer povezana z nekim drugim dotičnim pojavom). Nato me je čakal enoleten proces sprejemanja same sebe, ki je obsegal veliko dela na lastnem mišljenju, kar je privedlo do tega, da sem se rešila motenj hranjenja.

Se je pa situacija spet zakomplicirala, ko sem začela jemati tablete. Znani so različni miti o tem, da redijo, oziroma povzročajo izgubo telesne teže. Sama sem jemala in še zmeraj jemljem ogromno različnih tablet, ki so obsegale 3 različne vrste antidepresivov, 2 vrsti pomirjeval in 1 vrsto antipsihotikov v kombinaciji z močnimi tabletami za želodec in proti slabosti (imam namreč tudi gastritis). V bolnici sem jemala kar vse skupaj oz. 7 tablet na dan. Ne morem zagotovo reči, katere tablete so mi povzročile porast in katere upad telesne teže, saj je bilo med sabo veliko mešanja in menjav. Vendar mi je teža konstantno nihala in moje telo je postajalo vse bolj mlahavo.
V bolnici je prišlo do najhujše točke, saj zraven ogromne količine tablet nisem pojedla praktično nič. Želodec se mi je dobesedno obrnil, vsak dan sem preživljala hude bolečine, bruhanje, težave s prebavo in slabost. Kilogrami so kar kopneli in zdravniki so bili zelo zaskrbljeni. V enem tednu sem shujšala iz 59 na 52 kilogramov.

Danes je skoraj 2 meseca od tega in stanje se mi je zelo izboljšalo. Večino kilogramov sem pridobila nazaj, normalno jem in nimam več (tako groznih) bolečin v trebuhu. Vendar sem se počutila kot dojenček, ki se ga uči jesti, na novo sem morala postopoma uvesti vso hrano, od tekoče, prek kašaste pa do kuhane. Še zdaj imam med hranjenjem pogosto občutek, da se mi bo obrnil želodec in bom dobesedno izbruhala vse notranje organe, vendar se trudim jesti postopoma in počasi ter se zavedam pomena snovi, ki jih vnašam v svoje telo.

Hrano sem začela kuhati sama in obiskovati restavracije, za katere vem, kakšne sestavine uporabljajo v svojih obrokih, saj moram zelo paziti, da hrano prilagodim potrebam svojega telesa. Poleg tega sem začela nazaj redno trenirati, kar zelo pripomore k mojemu psihofizičnemu počutju in lažjemu premagovanju stisk.

Pa da ne boste mislili, da je zdaj konec žaljivih komentarjev. VEDNO se bo našel nekdo, ki bo imel kaj za pripomniti. Še danes se srečujem s številnimi pripombami, kot so:

 »Lahko bi imela kakšno kilo več.«
»A tvojega fanta ne moti, da imaš celulit?«
»A si opazila, da so se ti naredile nove strije?«
»Nič ti ne pomaga, če nimaš dobre riti.«

Tudi o mojih fotografijah iz projekta so imeli ljudje marsikaj za povedati. Med drugim, da se razkazujem, da je to izzivalno, da me lahko uporabijo kot material v Playboyu, da le iščem pozornost…

Za take komentarje se preprosto ne zmenim.

Rada bi povedala še vsem, ki se borite z motnjami hranjenja ali katerimikoli drugimi psihičnimi težavami ali slabo samopodobo, da poslušajte svoje telo in ga imejte radi! Ne glede na to, v kakšnem stanju je trenutno, je najpomembnejše, da bo zdravo in da se v njem počutite dobro. Za vsako stisko obstaja rešitev in vaša situacija ne bo trajala večno.

Objemček za vse,

 Maša


Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Maša, na pomoč!

Ljudje se tekom življenja srečujemo z različnimi oblikami stisk. Z zgornjimi besedami se največkrat začnejo sporočila, ki jih vsakodnevno prejemam na e-mail ali Instagram profil. Včasih potrebujemo pogovor in podporo, drugič le usmeritev in seznanitev z vrstami pomoči, ki so sploh na voljo, večkrat pa prav napotitev k specifičnemu strokovnjaku, informacije pa so tako razpršene, da je posledica pomanjkanje znanja, ki nam je lahko v škodo. Večina ljudi se je sposobna znajti sama, če le dobi prave podatke in odgovore na ključna vprašanja. Ker sem sama (pre)zasedena, včasih rabim dolgo za odgovor na sporočilo, ki je morda čisto preprost. Rada bi prihranila svoj in vaš čas, zato sem pripravila zemljevid podpor in pomoči v primeru akutne krize oziroma pri prvem soočanju s psihosocialno stisko. Napisala sem ga za zaključno nalogo pri predmetu Pomoč ljudem v duševnih krizah, tukaj pa je napisan v poljudnem jeziku in prilagojen ciljni skupini, želim si, da bi ga razumeli tudi mlajši bralci

Ljubezen in minljivost

Spomnim se čudovitega hriba blizu našega doma, kamor smo med vikendi hodili na izlet, ko sem bila še majhna. Bilo je mesto, kamor sem zmeraj rada šla in kjer je bilo vedno ogromno priložnosti za igro in veselje. Na vrhu je bila velika kmečka hiša, pred njo pa jablana, pod katero je stala gugalnica. Vsakič, ko smo prispeli, sem se kar zapodila nanjo in se gugala ter gledala v daljavo, saj je stala dvignjena za ograjo, čez katero se je videlo celotno Ljubljano, obsijano s soncem. Ko so me starši uspeli spraviti iz gugalnice, smo se podali po vasi in na drugo stran hriba. Zmeraj sem bila neučakana, saj sem sanjala samo še o svojem flancatu, ki ga bom dobila, ko pridemo tja, zato smo si pot krajšali s štetjem vrtnih palčkov ob potki in opazovanjem kokošk, ki so se sprehajale blizu svojih kokošnjakov. Prispeli smo na cilj, kjer je bil velikanski travnik, gostilna in visoka ploščad, iz katere je bil lep razgled in je bila najljubši kotiček za igro mene in sestrice, pa tudi odlična štartna

Nedokončana

  Petek:    S fantom sva se spoznala na neki zabavi. Med nama je bila takoj kemija. Hitro po vzpostavljenem očesnem stiku sva se zapletla v pogovor. Takoj sem dojela, da je izjemno inteligenten in da se nama teme kar same odpirajo. Bil je umirjen, na zabavi se je držal bolj v ozadju, kar mi je bilo všeč. Rekel mi je, da bi me rad še videl in izmenjala sva si številki.    Naslednji petek:   Na vse skupaj bi že skoraj pozabila, a me je poklical, če bi mogoče šla na pijačo. V kakšen umirjen lokal, kjer ne bo glasbe, da lahko nadaljujeva najin pogovor, ki ga na zabavi nisva uspela dokončati, pa tudi vzdušje ni bilo najboljše za spoznavanje. Dogovorila sva se v centru mesta in skupaj spila čaj. Tokrat sva se pogovarjala bolj o splošnih stvareh, iz kje je, kaj počne v življenju, koliko je star itd. Imela sem se zelo prijetno in fant mi je postal všeč. Sobota: Takoj mi je pisal, kako super se je imel in da sem mu res simpatična. Želel me je čim hitreje spet vide